Pytania i odpowiedzi


  • Czy kwetiapina to narkotyk?

    Kwetiapina to lek przeciwpsychotyczny (neuroleptyk), a nie narkotyk. Nie należy ona do substancji odurzających. Lek ten jest stosowany w terapii schizofrenii i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.


  • Czy kwetiapina może powodować tycie?

    Tak, kwetiapina może powodować przyrost masy ciała. Jednym z często występujących działań niepożądanych kwetiapiny jest zwiększenie masy ciała. Pamiętaj, że reakcja na leki różni się między poszczególnymi osobami i nie wszyscy doświadczą tego efektu.


  • Jakie skutki uboczne może powodować kwetiapina?

    Kwetiapina może powodować różne skutki uboczne, w tym senność, suchość w ustach, zawroty i ból głowy, zaburzenia stężenia lipidów w osoczu czy objawy pozapiramidowe.


  • Czy kwetiapina może być stosowana jako środek nasenny?

    Kwetiapina jest lekiem przeciwpsychotycznym, który może mieć efekty sedacyjne, ale nie jest zarejestrowana jako środek nasenny. Jej stosowanie w celu leczenia bezsenności powinno być dokładnie oceniane przez lekarza, uwzględniając korzyści i ryzyko. Lekarz na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia może zastosować lek we wskazaniach nieuwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego; jest to tzw. zastosowanie _off-label_.


  • Z czym nie łączyć kwetiapiny?

    Kwetiapiny nie powinno się łączyć z lekami takimi jak: karbamazepina, fenytoina, ryfampicyna i tioridazyna, które mogą zwiększyć metabolizm kwetiapiny, zmniejszając jej efektywność. Alkohol oraz środki nasenne mogą zasilić działanie sedacyjne kwetiapiny. Pełna lista interakcji kwetiapiny znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku.


  • Czy kwetiapina to bezpieczny lek?

    Kwetiapina jest generalnie uważana za dość bezpieczny lek, jeśli jest stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne, w tym senność, suchość w ustach i zmęczenie. Ważne jest, aby pacjenci poinformowali lekarza o wszelkich niepokojących działaniach niepożądanych podczas stosowania tej substancji czynnej.


  • Na co działa kwetiapina?

    Kwetiapina jest lekiem przeciwpsychotycznym, stosowanym w leczeniu różnych schorzeń psychicznych. Najczęściej jest używana do leczenia objawów schizofrenii i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Działa głównie poprzez hamowanie receptorów serotoninowych i dopaminowych w mózgu, co wpływa na stabilność nastroju i obniża poziom niepokoju, ograniczając objawy chorób psychicznych.


  • Czy można stosować kwetiapinę u dzieci?

    Kwetiapina nie jest zalecana w przypadku osób poniżej 18 roku życia.


  • Czy można stosować kwetiapinę u osób starszych?

    Kwetiapina może być stosowana u osób starszych, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności. U osób starszych konieczne może być wolniejsze zwiększanie dawki kwetiapiny, a dawka dobowa może być mniejsza, niż jest to przewidziane w typowym schemacie dawkowania.


  • Czy kwetiapina uzależnia?

    Kwetiapina, lek stosowany w leczeniu schizofrenii oraz innych zaburzeń psychicznych, nie powoduje uzależnienia fizycznego. Jednakże nagłe zaprzestanie przyjmowania tego leku może wywołać objawy odstawienia, takie jak bezsenność, nudności, bóle głowy, wymioty, czy zwiększone pocenie się. Gdy jest taka potrzeba, zaleca się stopniowe odstawianie kwetiapiny pod nadzorem lekarskim.


Zobacz też:

Najnowsze poradniki: